موزه های شیراز و شهرهای دیگر استان فارس

موزه هخامنشی در تخت جمشید

ساختمان موزه تخت جمشید قدیمی ترین بنای ایران است که بازسازی شده و به موزه اختصاص یافته است. این بنا یکی از مجموعه کاخ های تخت جمشید است که حدود 2500 سال پیش توسط سلسله هخامنشی بنا شد. قسمت هایی از این بنا که فعلاً به عنوان موزه مورد استفاده است، شامل یک ایوان، دو گالری و یک تالار است. در ایوان موزه که در سمت شمال ساختمان واقع شده و ورودی موزه در آن قرار دارد، دو جرز ( دیوار اطاق و ایوان ، پایه ی ساختمان که از سنگ و آجر سازند) سنگی عظیم یک پارچه به ارتفاع تقریبی هشت متر و عرض 20/1 متر به وزن حدود 80 تن در جلو و طرفین قرار دارد. هر یک از این دو جرز بزرگ ترین سنگ یک پارچه ای است که در تخت جمشید به کار رفته است. سقف ایوان را هشت ستون چوبی با سر ستون های گاو دو سرنگه می دارد. پایه این ستون ها اصلی و به شکل زیبا و بسیار جالب از سنگ خاکستری حجاری شده است. برخی از آثار دوره هخامنشی که در قفسه های تالار هخامنشی قرار دارد شامل موارد زیر است:
� مهره های دوره هخامنشی: در سال 1337 هشت مهره چشم ساده به رنگ های زرد، سیاه، قهوه ای روشن و قهوه ای تیره در اندازه های مختلف ( به قطر 3،4،5،6 سانتی متر) در تخت جمشید به دست آمد.
� گل نبشته های تخت جمشید: در سال 1313 تعداد 30 هزار گل نبشته در اتاقی از هخامنشیان که درِ آن تیغه شده بود، یافت شد که اسناد خزانه تخت جمشید و بیشتر در اندازه 8×4×2 سانتی متر است. بر این گل نبشته ها با خط ایلامی، اسناد را نوشته اند.
� چشم گاو و گوش گاو سنگی ، پنجه و سر شیر از سنگ لاجورد، مگس پران، خنجر ، شمشیر ، سرنیزه ، پیکان ، قرقره بالا بر فلزی ، بشقاب، سینی ، لیوان ، گلدان و هاون سنگی ، قسمتی از پرده های سوخته تخت جمشید، گل میخ طلا، کتیبه حرم خشایار شاه با ترجمه به زبان فارسی و انگلیسی، کُرنا ( شیپور) ، مِجمر ( آتشدان ) فلزی، خشت لاجوردی پیدا شده در سال 1334 ، زینت آلات طلا و نقره و...
� از دیگر اشیای تالار هخامنشی می توان به موارد زیر اشاره نمود: پیکره شکسته سنگی دو گاو، مجسمه نیمه تمام سگی که نشسته در سال 1332در تخت جمشید کشف شد ، پنجه عقاب ، جای پاشنه در، ته ستون ، شال زیر ستون با کتیبه ای در سه خط، سه ستون هخامنشی، سرستون گاو، مجسمه سنگی کوچک نیمه تمام، خمره های بزرگ سفالی، نقش یک نفر که زنبه ( زنبق ) ای را حمل می کند و ... موزه تخت جمشید در روز 28 اردیبهشت 1381،( مصادف با 18 ماه مه 2002، روز جهانی موزه) افتتاح شد.--------------------------------------------------------------------------------
موزه ساسانی
ضرورت تشکیل موزه ای متناسب با ارزش های عصر ساسانی در مجموعه ای به همین نام که قدمت آن به سال 260 م. می رسد، در سال 1317 شمسی توسط پروفسور گیرشمن مطرح شد. ساختمان این موزه از دو بخش تشکیل شده ؛ بخشی متشکل از یک سالن بزرگ به مساحت 91 متر مربع و بخش دیگر که خود یک بنای تاریخی محسوب می شود. این موزه در سال 1317 تأسیس شد و بعدها به عنوان مقر هیأت حفاری مورد استفاده قرار گرفت. هم اکنون اشیای موجود در موزه شامل قطعاتی از موزائیک های ایوان ، موزائیک و گچبری های کاخ ها، سنگ های حجاری شده، کوزه و سفال های عصر ساسانی و دوره اسلامی است که طی 10 فصل کاوش در قسمت های مختلف به دست آمده است.

--------------------------------------------------------------------------------


نام
ارگ کریمخانی

موضوع
ساختمان تاریخی ارگ، حمام ارگ، موزه مردم شناسی

تلفن
2247643

نشانی
میدان شهدا
--------------------------------------------------------------------------------
موزه کریم خان زند
اشیا و آثار موزه کریم خان زند به دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی تا دوران معاصر تعلق دارد. اشیا و آثار پیش از تاریخ شامل سفالینه ها، مفرغینه ها، و ابزار و ادوات شکار، جنگ و زینت آلات است. از سفالینه ها می توان به سفال های هزاره دوم پیش از میلاد که از حفاری های علمی " تل ضحاک" فسا به دست آمده اشاره نمود و در میان مفرغینه ها باید به اشکال ترکیبی انسان و حیوان، بت ها و علامت های نذری لرستان اشاره کرد که در هزاره اول پیش از میلاد آفریده شده اند. از تمدن هخامنشی و ساسانی، مسکوکات ( سکه ها ) ساسانی تا عهد حاضر، مجموعه ای با ارزش را تشکیل داده که از اهمیت ویژه برخوردار است. از قرون نخستین اسلامی قرآن ها و ظروف سفالی ارزشمند در موزه وجود دارد. یکی از قرآن ها به خط کوفی و بازمانده از قرن سوم هـ . ق است که روی پوست آهو نوشته شده و بعضی از صفحات آن مُطّلا است. علاوه بر این قرآن های بسیار نفیس و ارزشمند از قرون هفتم و هشتم هـ . ق در این موزه نگهداری می شود. از میان ادوات فلزی، با ارزش ترین آنها شمشیر شاه صفی و کریم خان زند است. این شمشیرها از فولاد و دسته آنها از عاج است. خلاقیت هنرمندان صفویه، زند و قاجار از آثار لاکی چون جعبه آرایش، قاب آینه، قلمدان و جلد کتاب، چشم را خیره می نماید.علاوه بر نقاشی های سطوح داخلی عمارت، تابلوهای رنگ و روغن که روی بوم نقاشی شده، فضای طاقچه ها را پر کرده است.

نام
موزه پارس

موضوع
ساختمان تاریخی، آرامگاه کریم خان زند، اشیاء سفالی از هزاره های پیش از میلاد تا دوره قاجاریه

تلفن
2224151

نشانی
میدان شهدا، رو به روی ارگ کریمخانی
--------------------------------------------------------------------------------
موزه قاجار در عمارت نصیر الملک

موزه قاجار که در عمارت تاریخی نصیر الملک راه اندازی شده، به آثاری از دوره قاجار اختصاص دارد. این آثار گونه های متنوعی از کاسه های چینی منقوش، جعبه های لاکی، مرقـّعات ( نامه های ) خطی، پوشاک سنتی، قاب های آینه، جلد کتاب و ظروف فلزی و... را در برمی گیرد.

--------------------------------------------------------------------------------
موزه نارنجستان قوام
این موزه که در عمارت نارنجستان قوام واقع است، قسمتی از مجموعه قوامی شیراز است که بین سال های 1257 و1267 هـ.ق مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل شد. کیفیت معماری ، آجرکاری و کاشی کاری بدنه ها، حجاری های ازاره، کارهای چوبی ، آینه کاری ها، شیشه کاری ها ، گچبری ها، نقاشی ها و دیگر تزئیناتی که در این بنا به کار رفته ، این ساختمان را به صورت موزه هنرهای عصر خود در شیراز درآورده است. در این موزه ظروف منقوش سفالی، لعابی، فلزی و ... به نمایش در آمده است.

نام
موزه نارنجستان

موضوع
ساختمان نارنجستان، اشیاء تاریخی

تلفن
2229277 و 2224381

نشانی
خیابان لطفعلی خان زند، بعد از محله درب شیخ
--------------------------------------------------------------------------------
موزه نظامی عفیف آباد
موزه نظامی در عمارت تاریخی عفیف آباد به وسیله سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1370 افتتاح شد. این موزه سیرتحول سلاح های سرد و گرم شامل سلاح های خود کار و نیمه خودکار، شمشیر، نیزه، خنجر، کلاهخود، زره، تفنگ های سرپر و شکاری و انواع مسلسل و ... از دوره صفویه تا انقلاب اسلامی را به نمایش گذاشته است. از جمله آثار قابل توجه می توان به تفنگ تک لول فتحعلی شاه قاجار، تفنگ دولول ناصرالدین شاه، تفنگ موزر اهدایی امپراتور آلمان به مظفر الدین شاه و تفنگ موزر اهدایی دولت فرانسه به مظفرالدین شاه، مسلسل رئیسعلی دلواری و مجموعه تفنگ های میرزا کوچک خان جنگلی و یارانش اشاره کرد. در فضای باز این باغ نیز توپ های ساخت ایران از دوره های مختلف به نمایش در آمده است.

نام
موزه نظامی باغ عفیف آباد

موضوع
سلاح های گوناگون از دوره صفویه تا دوره پهلوی

تلفن
6266541 و 6267343

نشانی
بلوار ستارخان، رو به روی خیابان عفیف آباد
--------------------------------------------------------------------------------

موزه سنگ های تاریخی هفت تنان

موزه سنگ در تکیه هفت تنان از بناهای کریم خان زند، در دامنه کوه تخت ضرابی ( کوه چهل مقام) قرارگرفته است. از دیدنی های این عمارت تالاری است که سقف آن بر دو ستون بزرگ یکپارچه استوار شده و در طاقچه های بالایی آن ، پنج مجلس روی گچ نقاشی شده و از شاهکارهای نقاشی دوران زندیه محسوب می شود. این مجموعه در سال های 1336 و 1337 شمسی توسط نقاش و هنرمند شادروان " محمد باقرجهان میری" تعمیر و تجدید شد. این پنج مجلس به ترتیب عبارت اند از: درویشی با تبرزین و کشکول، نقش حضرت موسی در حال شبانی، منظره شیخ صنعان و دختر ترسا، نقش حضرت ابراهیم ، و نقش درویش جوان. سنگ های موجود دراین موزه متعلق به سده های سوم تا یازدهم هـ . ق است که با انواع خطوط کوفی ، ثلث ، نستعلیق دیوانی، توقیع، تعلیق- نسخ و ... به طرز زیبایی تزیین شده است.

--------------------------------------------------------------------------------
موزه شاهچراغ( ع )
موزه شاهچراغ (ع) از آثار وقفی مردم به این آستانه مبارک ، تشکیل شده است. همچنین وسایل شخصی شهید محراب" آیت الله دستغیب"، از جمله پوشاک، دفتر و ... نیز در یک رواق ( آستانه ) به نمایش گذاشته شده است. آثار موزه شاهچراغ شامل مجموعه ای از قرآن های مجید و نسخ خطی ، آثار سفالی از دوره پیش از تاریخ و دوران اسلامی، چند نمونه ظرف سنگی پیش از تاریخ ، پارچه و پرده سوزن دوزی ، آثار شیشه ای شامل انواع لاله ، چراغ ، شمعدان و انواع گلاب پاش و...، ظروف چینی ، ظروف فلزی شامل آفتابه لگن ، پیه سوز، سینی ، قندیل برنجی و ... و تعدادی مجسمه کوچک است. از اشیای قابل توجه موزه ، دو لنگه در قدیمی حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع ) است که سال 1289 هـ. ق توسط " ظل السلطان" به آستان مبارک هدیه شد. این در با ارتفاع آن سه متر و عرض دو متر ، از چوب گردو ساخته و با نقره روکش شده است.

--------------------------------------------------------------------------------
موزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیراز
موزه تاریخ طبیعی در اسفند 1353 تأسیس شد ، و در اسفند 1359به ساختمان کنونی انتقال یافت.در بخش جانورشناسی موزه 2500 نمونه از بی مهرگان و در قسمت مهره داران، دوزیستان و خزندگان و پرندگان، انواع گوناگون آنها جمع آوری شده است. در بخش گیاهان زینتی و دارویی بیش از 60 گونه گیاه دارویی، در بخش زمین شناسی فسیل ماهی با عمر70 میلیون سال ، کانی های زینتی، انواع سنگ ها و فسیل ها قرار دارد. این موزه همچنین دارای بخش آناتومی، تکنولوژی، هنر، کارگاه فنی و تاکسیدرمی و بخش سمعی و بصری و کتابخانه است.

نام
موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز

موضوع
موزه تکنولوژی، موزه آناتومی، بخش جانوری، بخش گیاهی، بخش زمین شناسی

تلفن
7269040 و 7270030

نشانی
بلوار مدرس، خیابان آزادگان
/ 0 نظر / 7 بازدید