باغ شاهزاده ماهان در فاصله 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان و در فاصله 6 کیلومتری شهر ماهان ، در مسیر جاده کرمان – بم بنا شده است . واقع شدن منطقه در مسیر عبوری این جاده و در مسیر جاده کهن ابریشم از عواملی اند که این محل را برای احداث یک باغ اشارفی مناسب می ساختند .
باغ شاهزاده ماهان در عصر قاجار در دوران 11 ساله فرمانروایی عبد الحمید ناصر الدوله احداث شده است و با مرگ او ، ساخت باغ ناتمام ماند . محل استقرار این باغ در نزدیکی مقبره شاه نعمت الله ولی در دامنه ارتفاعات جوپار است .
وجود خاک حاصلخیز ، آفتاب لازم ، وزش باد ملایم و دسترسی به آب ، امکان ایجاد باغی را در آن مقیاس در گستره ای خشک و بی آب و علف معجزه گونه فراهم ساخته است . باغ شاهزاده ماهان در اوج والایی و شادابی کیفیت های طبیعی و مصنوعی خود به خاطر دگرگونی شرایط سیاسی و اجتماعی ، برای مدت طولانی خالی از سکنه و متروک ماند و آسیب های فراوانی دید که در سال 1357 مرمت شد . همچنین در زلزله 1360 آسیب هایی بر آن وارد شدند که بار دیگر مرمت شد .
این باغ به دلیل ویژگی ها و جذابیت های تاریخی و ارزش های فضایی که دارد به عنوان یکی از نمونه باغ تخت های ایرانی مورد توجه دوستداران باغ ایرانی است . علاوه بر این ، باغ شاهزاده به عنوان فضای تفرجگاهی ، پذیرای عده زیادی است که برای گذراندن اوقات فراغت از مناطق مختلف به آنجا می روند و ساعت هایی را در آن می گذرانند .
باغ شاهزاده ماهان در مقایسه با انواع باغ ها شامل باغ ، شکارگاه ، بستان ها ، باغ قلعه ها و باغ سکونتگاه ها در زمان ساخت خود یعنی دوره قاجاریه به عنوان فضای سکونتگاه و تفرجگاه شکل گرفته است . منبع حیاتی باغ جریان آبی است که از کوه های اطراف سرچشمه می گیرد و قنات های سهمی آباد ، گرکان ، باغ حصار ، خواجوییه و آقایی نیز در تامین آب آن سهم به سزایی داشته اند .
نظام آبیاری باغ تابع دو اصل است ؛ نخست آبیاری گیاهان باغ و دوم بهره برداری از موجودیت و کیفیت هایی که آب می تواند در باغ ایجاد کند . دو استخر اصلی باغ در قسمت بالا و در ورودی دارای فواره هایی اند که آب را به ارتفاع قابل ملاحظه ای پرش می دهند . این راه حل کمتر در باغ های ایرانی دیده شده و متاثر از شناخت باغ ها و چشمه های اروپایی است .
درختانی که در بستر منطقه باغ دیده می شوند شامل درختان همیشه سبز و بادشکن شامل درختان برگ سوزنی مانند کاج ها و سرو ها ، درختان برگ پهن مانند نارون وحشی و چتری ، زبان گنجشک ، چنار و سپیدار ، گیاهان زینتی مانند سروهای زینتی راکانتا و شیرخشت که در زمستان گل های ریز می دهد ، درختان میوه مانند انار ، گیلاس ، زردآلو و هلو ، دیگر درختان مانند انواع بید ، ون ، شنگ ، کاج و . . . است .
/ 0 نظر / 6 بازدید