شهر بشرویه در استان خراسان جنوبی واقع است. در نقشه ایران حد فاصل فردوس و شهرستان طبس می باشد. با جمعیتی بالغ بر 48000 نفر و دارای آب و هوای گرم و کویری نسبتاً مرطوب است. بشرویه به دلیل حفظ بافت سنتی زیبای خود و بادگیرهای زیبای آن به شهر بادگیرها در خراسان معروف است.
به استناد سفرنامه مارکوپولو، وی به هنگام عبور از ایران از بشرویه نیز گذر کرده و نام آن را در سفرنامه خود ذکر کرده است.
کلنل "سی ام مک گریگور" که 130 سال پیش به بشرویه آمده، آنجا را روستایی بزرگ توصیف می کند که در دل جلگه ای واقع است و پیشه اکثر مردمانش را کشاورزی تشکیل می دهد که آب های زمین هایشان از نهرهای جاری شده از کوه های واقع در غرب تامین می گردد. دیواری گرداگرد شهر را فرا گرفته و درگوشه شمال غربی آن "ارگ"واقع شده است. در این زمان که مقارن با دوران سلطنت ناصرالدین شاه بوده، بشرویه مشتمل بر 800 خانه بوده و ارتباط آن با بیرون شهر از طریق 4 دروازه تامین می گشته است و نیز رشته کوه شتران در غرب آن را از طبس جدا می کند.
در سال 1316 دهستان بشرویه جزء بخش فردوس از توابع شهرستان گناباد شد. در سال 1323 دهستان بشرویه تبدیل به بخش و تابع شهرستان فردوس شد. بعدها بشرویه مشتمل بر 4 قریه و به مرکزیت قصبه بشرویه تابع طبس شد و نهایتاً بعد از 60 سال مرکزیت بخش بودن در سال 1387 تبدیل به شهرستان گردید.
سازمان فضایی شهر از ترکیب عناصری شاخص، از قبیل شبکه راه های اصلی، معابر، میادین، گشودگی ها، گره ها، واشدگاه ها و نیزعمارات و بناهای عمومی تشکیل یافته که همجواری و سلسله مراتب قرارگیری آنها نقشی موثر در تثبیت خاطره ذهنی از شهر، خوانایی وسهولت در دسترسی، نقش انگیزی و در کل زنده بودن شهر داشته و می تواند داشته باشد.
در این میان وجود عناصری شاخص از قبیل باروهای گرداگرد شهر، ارگ قدیمی و 4 دروازه تاریخی به عنوان نشانه های شاخص شهر و عناصر منظرین بشرویه قلمداد می شوند.
مرکز محله قدیمی شهر که در مجاورت مسجد، حسینیه، مدرسه، آب انبار و تک درخت سالخورده توت به استقرار داشته به شکل یک هسته اولیه، واسط تمامی عناصر شاخص و منظرین شهر بوده و حتی از حیث موقعیت قرارگیری یک مرکزیت ثقل نسبی و بصری را نسبت به هر یک از این عناصر دنبال می کند.
نکات مثبتی که در بازسازی های شهر بین سالهای 1335 تا 1359 وجود داشته حفظ 4 دروازه اصلی در هنگام خیابان کشی های طویل به عنوان ورودی و خروجی های اصلی شهر و نیز نگهداری و مرمت بخشی از باروی پیرامونی شهر می باشد.تصویر 1: عکس هوایی سال 1335
تصویر 2: سازمان فضایی شهر در سال 1335
تصویر 3: عکس هوایی شهر در سال 1359
تصویر 4: سازمان فضایی شهر در سال 1359
تصویر5: مرکز محله قدیمی شهر
تصویر 6: بخشی از حصار شهر قدیم که امروزه باقی مانده است

 

/ 2 نظر / 17 بازدید
فریدونی

سلام. تمام اطلاعات شما از شهر ما یعنی بشرویه دقیق است. از لطف جنابعالی کمال تشکر و قدردانی را دارم.

فرزاد

سلام ممنون از پست بسیار عالیتون.اما عکسها قابل نمایش نیستند لطفا عکسها را مجددا برایمان قرار بدهید.مخصوصا عکسهای هوایی سالهای 1335-1345-1359 با تشکر