طرشت
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو


محل طرشت (سیاه‌رنگ) در منطقه ۲ شهر تهران (خاکستری).
طَرَشت از محلات قدیمی تهران واقع در شمال شرقی میدان آزادی بوده که از روستاهای قدیمی تهران به شمار می‌آید که بعضاً قدمت آن را تا زمان سلجوقیان دانسته‌اند.
از محلات جدید که در محدوده طرشت ساخته شده، می‌توان به محله‌های تهران ویلا، دریان نو، آریاشهر، شهرآرا، شهرک شهید فکوری اشاره کرد.
از تکایای معروف این محله، تکیه طرشت است که موقوفات بسیاری دارد. طرشت دارای دو مسجد به نام‌های حضرت علی اصغر و امام حسن عسگری می‌باشد.
همچنین، به دلیل مجاورت این محله با دانشگاه صنعتی شریف، تعدادی از خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه، در این محله واقعند.
[ویرایش] پیشینه
نام طرشت را به صورت درشت و دوریست نیز نوشته‌اند. طرشت از جای‌های خوش‌آب‌وهوای تهران بوده و یکی از راه‌های ری به طبرستان از این محل می‌گذشته. از رویدادهای تاریخی طرشت مرگ ناگهانی طغرل بک سلجوقی، سردودمان سلجوقیان در راه بازگشت از آذربایجان در اینجا بوده‌است.[۱]
طرشت یکی از بزرگترین مجموعه توتستان‌های تهران را در خود جای می‌داده که اکنون مقدار بسیار کمی از آن باغ‌ها به جای مانده‌است. این روستای متمدن در همسایگی روستاهای کن و جی، واقع بوده است. راه اصلی طرشت از خیابان آذربایجان کنونی که هنوز به سه‌راه طرشت معروف است، می‌گذشته که این مسیر ارتباط اصلی آن را با محدوده تهران بر قرار می‌کرد.
در طرشت در قدیم مدرسه آموزش اسلامی وجود داشته و مشایخ چندی از آن روستا برخاسته‌اند.[۲]
آرامگاه شیخ عبدالله طرشتی (دوریستی) که از عالمان شیعه می‌باشد، نیز در این محله و در بوستان طرشت که در گذشته، گورستان محله بوده، قرار دارد. نقل است که خواجه نظام‌الملک شافعی مذهب در دوره سلجوقیان برای شنیدن درس این عالم شیعی به طرشت می‌آمد.

/ 4 نظر / 7 بازدید
جواد مفرد کهلان

نازد به آه و اشک دلم کوی او سلیم چون ملک ری به آب و هوای طرشت ما.محمدقلي سليم (از آنندراج ). از این سروده معلوم میشود معنی نام دوریست (درشت، ترشت)مکان سالم و درست بوده است.

حامد

سلام مرسی استفاده کردم موفق باشید

اميرعباس

سلام،درودبشمابانوي محترم كه باحوسله تمام اين مطالب نوشتي،

اميرعباس

راستي،حسين مردى،هستم