به درستى معلوم نیست انسان ها از چه زمانى غارها را به عنوان سر پناه طبیعى براى خود انتخاب کردند، اما بدون شک آنها توانستند هوشمندانه شرایط بهتر زیستن را متناسب با امکانات و شرایط محیطى فراهم کنند.

اگر چه در ادوار بسیار دورتر از دوران غارنشینى هم اقوامى بودند که به دلایل مختلف، تداوم زیستن در غار را انتخاب کردند، اما هیچ گاه نوآورى و خلاقیت را از روند زندگى حذف نکردند و در غارها نیز به فرآیند زیستن تنوع مى بخشیدند.

غار کرفتو در استان کردستان، آیینه اى از تدبیر و همت نیاکانمان براى زیستن در شرایط سخت و نماد عینى تطبیق نیاز انسان با بضاعت طبیعت است.

اماکن طبیعى و ابنیه باستانى همواره در جدول برنامه ریزى اهداف سفر گردشگران بویژه در تعطیلات نوروز جایگاهى خاص دارد و غار کرفتو به سبب ترکیب زیبایى هاى طبیعت و آثار فوق العاده عمرانى بشر در گذشته هاى خیلى دور مقصدى در جدول برنامه هاست.

کردستان به دلیل قدمت و پیشینه بلند تاریخى، یکى از استان هاى کهن کشور پهناور ایران محسوب مى شود که وجود آثار باستانى، سکونتگاه هاى طبیعى در دل صخره هاى سنگى شاهدى بر این مدعاست.

کرفتو اثر طبیعى و باستانى در صخره اى مرتفع دردل کوه است که در حدود 67 کیلومترى شمال غرب شهر دیواندره و با احتساب همین مسافت تقریبى در شرق شهر باستانى سقز واقع است.
موقعیت غاروصخره هاى مرتفع پیرامون آن از جنوب در میان روستاى مسعود آباد دیواندره، از غرب به روستاى میر سعید سقز، از شمال به روستاهاى على آباد و نخود دره تکاب و شرق و جنوب شرقى نیز محاط به روستاى یوزباش کندى است.

دسترسى به غار کرفتو از 3 طریق مسیر شهر دیواندره و سه راهى تکاب گور بابا على، سقز مسیر روستاى صاحب به میرسعید و از طریق تکاب جاده روستاى على آباد امکانپذیر است.

براساس یافته هاى زمین شناسى کرفتو در دوران مزوزوئیک زیر آب بوده و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب خارج شده است.

غار کرفتو از غارهاى آهکى و طبیعى است که در ادوار مختلف براى استفاده و سکونت انسان تغییر حالت داده و با معمارى صخره اى در 4 طبقه، در دل کوه حفر شده است.

مستشرقان و محققان بسیارى از جمله دمرگان، راولینسون، کرپورتر، خانیکف و فون گال از غار کرفتو بازدید و نقشه هایى از آن تهیه و ارائه کرده اند. کرپورتر نقشه غار را تهیه کرد، استین آن را تکمیل و فون گال آن را تصحیح کرد.

طول غار کرفتو حدود 750 متر است و راه هاى فرعى متعددى از آن منشعب مى شود. در طول سکونت انسان در این غار، تغییرات و دگرگونى هاى عمده و دخل و تصرفات بسیار در آن به وجود آمده و حجاران هنرمند، به زیبایى، فضاهایى را در مدخل هاى غار تراشیده و اتاق ها، راهرو و دالان هاى متعددى را به وجود آورده اند.
این غار در میان غارهاى دست کن ایران، از معمارى کاملى برخوردار است، ورودى غار از دامنه کوه حدود 25 متر فاصله دارد و در گذشته راهى نسبتاً سخت و دشوار در کمر کوه، بازدیدکنندگان را هدایت مى کرد، ولى امروز با عبور از پلکانى فلزى مى توان به دهانه ورودى غار رسید.

در معمارى صخره اى این غار 4 طبقه شناسایى شده که این امر از اهمیت ویژه اى در معمارى صخره اى برخوردار است.

در معمارى غار، علاوه بر ایجاد اتاق ها و راهروهاى عبورى، سعى شده تا اتاق ها با هم مرتبط باشند و نورگیرها و پنجره هایى به سمت بیرون و مناظر طبیعى ارتفاعات مجاور غار تعبیه شده است.

بر دیوارهاى غار در برخى از اتاق ها نقوشى به صورت تجریدى از حیوان،گیاه و انسان حجارى شده که بیشتر جنبه آیینى دارد.

همچنین نمونه سفال ها و اشیاى به دست آمده در غار، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخى اشکانى و ساسانى و دوران اسلامى یعنى قرون ششم تا هشتم هجرى قمرى مسجل مى سازد.

طى سال هاى 1378 و 79 اقداماتى به منظور تسهیل بیشتر براى بازدیدکنندگان این غار صورت گرفت که شامل ساماندهى محوطه بیرون غار، پله بندى، ایجاد سکوهاى استراحت، پارکینگ، سرایدارى، سرویس هاى بهداشتى و برق کشى غار است.
سرپرست سازمان میراث فرهنگى و صنایع دستى و گردشگرى استان کردستان درباره این مکان گردشگرى مى گوید: کرفتو یکى از جاذبه هاى استان است که متأسفانه ناشناخته باقى مانده است.
غار کرفتو به عنوان یکى از آثار شاخص و حائز اهمیت استان کردستان در فهرست آثار ملى با شماره 330 به ثبت رسیده است و در طول سال مورد بازدید بسیارى از علاقه مندان داخلى و خارجى قرار مى گیرد.
/ 0 نظر / 7 بازدید