مسجد جامع نایین

بر اساس آنچه در کتاب مرآه البلدان آمده است بنای اولیه مسجد جامع نایین منسوب به عمر بن عبدالعزیز خلیفه ی هشتم امویان است که دوران خلافتش از سال 99 تا 101 هجری قمری بوده است. سمت چپ منبر منبت کاری شده و در قسمت فوقانی آن کتیبه ای به تاریخ 711 هجری قمری موجود است که قدیمی ترین تاریخ ثبت شده در بنا است. کتیبه ی در چوبی مسجد تاریخ 784 هجری قمری را نشان می دهد .

اس فلاری در کتاب مسجد جامع نایین ، این مسجد را از آثار نیمه ی دوم قرن سوم هجری قمری دانسته است. او تزیینات مسجد را با تزیینات چند بنای دوره ی عباسیان مقایسه کرده و وجود این تزیینات را نشان دهنده ی یک مرحله پیشرفت در تاریخ هنر اسلامی دانسته است. مسجد جامع نایین از معدود مساجد اولیه شبستانی است که کمتر دستخوش تغییر و تحول شده و صورت اولیه خود را تا به امروز حفظ کرده است. این مسجد شامل صحن و شبستان هایی در سه جبهه ی آن و رواقی در جبهه ی مقابل قبله بوده است. مسجد شش ورودی داشته که در حال حاضر ورودی اصلی آن در جبهه ی جنوب شرقی قرار دارد و سر در آن احتمالا متعلق به دوره ی صفوی است. در کنار این ورودی تک منار مسجد قرار گرفته که ارتفاع آن 28 متر و به صورت هشت ضلعی ساخته شده است. این مناره از آثار قرن چهارم قمری است. هنگام ورود به مسجد وارد شبستان جنوب غربی می شویم و در جبهه ی عمود بر آن شبستان دیگری قرار دارد که هر دو ما را به حیاط رهنمون می کند. چهار ضلعی حیاط در هر بدنه فضایی را به ما نشان می دهد.جبهه ی جنوب غربی به علت قرار گیری در جبهه در جهت قبله مهمترین و اصلی ترین شبستان به شمار می آید و منبر و محراب اصلی در این قسمت قرار دارد.

یکی از آثار مهم در مسجد جامع نایین منبر چوبی و تزیین شده با هنر منبت در مجاورت محراب می باشد. واقف منبر بر اساس کتیبه ی آن ملک التجار جمال الدین حسین بن عمربن عفیف و سازنده ی آن استاد محمود شاه بن محمد نقاش کرمانی بوده است. در ساخت این منبر از تکنیک کام و زبانه و چفت و بست استفاده شده است و هیچ گونه میخ فلزی در ان بکار نرفته است.

از دیگر بخشهای معماری مسجد وجود پایاب و وضو خانه است که در قدیم از طریق آب قنات تامین می شده و از طریق پلکانی به صحن راه می یابد. این مسجد زیر زمینی دارد که کاملا در دل زمین حفر گردیده است.

/ 0 نظر / 6 بازدید