شهر، اردبیل- در ادامه طرح بررسی و شناسایی مناطق باستانی استان اردبیل کارشناسان باستان شناسی مشگین شهر موفق به کشف محوطه جدید باستانی در این شهر شدند.
این محوطه باستانی با وسعت دو هکتار در نزدیکی روستای مشیران از توابع بخش مرادلو و در حاشیه رودخانه دره رود مشگین شهر واقع شده است.
محوطه شامل بیش از یکصد تخته سنگ مزین به نقوش صخره‌ای بوده که با بررسی و مطالعه هر یک از آنها زوایای پنهانی از نحوه زندگی و استقرار بشر در این منطقه از کشور نمایان خواهد شد.
یکی از کارشناسان باستان شناسی مشگین شهر گفت: نقوش خمره‌ای یا همان سنگ نگاره‌ها کهن‌ترین آثار هنری بر جای مانده از بشر هستند که قدمت برخی از آنها به ‪ ۴۰‬هزار سال قبل برمی گردد.
سیاوش عبداللهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نقوش بستر بوجود آمدن حروف، خطوط زبان و نحوه تبادل پیام بشر بوده است.
وی گفت: در بیشتر این سنگ نگاره‌ها اشکال بزکوهی و انسان در حال شکار مشاهده می‌شود که بیانگر اهمیت این حیوان در اساطیر باستان است.
وی افزود: بررسیهای باستان شناسی نشان می‌دهد که بز در برخی از ادوار نماد آبادانی، فراوانی و شور و نشاط بوده است.
وی گفت: تاکنون مطالعات نقوش خمره‌ای در ‪ ۲۳‬کشور جهان و در چند نقطه از کشور ایران انجام شده و این آثار در نوع خود از اهمیت فوق‌العاده ای برخوردار است.
قرار است تعدادی از سنگ نگاره‌ها برای بازدید عموم به موزه باستان شناسی مشگین شهر منتقل شود.
شهرستان مشگین شهر با ‪ ۱۵۹‬هزار نفر جمعیت در شمال غرب اردبیل دارای آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه قهقهه ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، مقبره سیدسلیمان فخرآباد ، کهنه قلعه ، چند حمام قدیمی و آبهای گرم معدنی شابیل و قینرجه است.

/ 1 نظر / 5 بازدید
reza soliman noori

درود وبلاگ جالب وقابل توجهی دارید. موفق باشید. یاحق