ملایر

بوستان سیفیه

در شهر زیبا و پرجاذبه ملایر، بوستان زیبایی درپای دامنه های کوه گرمه واقع شده است که قدیمی ترین بوستان شهر است. این بوستان که به بوستان سیفیه معروف است در سال ۱۳۰۴ توسط سیف الدوله نوه فتحعلیشاه قاجار که حکومت شهر را برعهده داشته به عنوان استراحاصفهان

گنبد مدرسه چهارباغ

اصفهان شهر مدرسه ها، هنوز چهار باغ را دارد و همیشه خواهد داشت و شیخ بهایی را فراموش نخواهد کرد. گنبد فیروزه یی مدرسه و مناره های آن با حیاط آجر فرش همیشه عذوبت درس و مدرسه و مکتب را یاد خواهد آورد.

تگاه ساخته شد.شهرری

زندان هارون

اگرچه ری، شهری باستانی است و بناهای بسیار از دوران اسلامی دارد اما بنایی که در جنوب شرقی تهران، دوازده کیلومتری جاده تهران ـ خراسان (سه راه سیمان) در سه کیلومتری کوههای مسگرآباد واقع شده است، ربطی به هارون الرشید ندارد، چون با زمان هارون خلیفه عباسی، فاصله زمانی دارد، قدمت بنای زندان هارون به ۱۱۰۰سال می رسد نه بیشتر.
عکس از روابط عمومی فرمانداری شهرری.

تهران

یادبود آزادی

در جنوب غربی «ابرشهر» تهران، بنای عظیمی قرار دارد که به بنای یادبود آزادی معروف است. این بنا که در میدان آزادی تهران قرار دارد، ۳۰ سال پیش در سال ۱۳۵۰ افتتاح شد و در سال ۱۳۵۳ با شماره ۱۰۰۸ در فهرست آثار ملی ثبت شده است. طراح و ناظر این بنا که به شکل هندسی هذلولی ساخته شده مهندس حسین امانت بوده است. بنای یادبود آزادی پیش از انقلاب بنای شهیاد نام داشت و به پاس مجاهدتها و جانفشانی های مردم تهران برای سرنگونی رژیم شاه و رهایی از یوغ استبداد و بردگی، بنای آزادی نام گرفت.

ماسوله

روستای خیال انگیز

روستای ماسوله با شکل استثنایی خود در شمال، گویی که همانند جهان تخیل جاویدان است و روستا همانند تصویری جاویدانی است.
دستنبوفروشان در کنار گذر روستا، شمیم سکرآمیز دستنبو را نیز چون خود روستا جاودانه می کنند.

اصفهان

مسجد جامع، گنبد خاکی گلدسته صفه صاحب

اصفهان شهر زیبایی های جادویی معماری اسلامی، شهر مساجد، شهر پل ها و شهر کاخ ها است. شهری که هنوز هم در یک نظر فضای زمانی ناپیدای هزار و یک شب را تداعی می کند. در این میان، گنبد خاکی و گلدسته صفه صاحب از این مسجد شاهکار معماری آجری استماهان ـ بقعه شاه نعمت الله ولی

در ماهان، شهری که قهر و آشتی طبیعت را باهم دارد، از چند قرن پیش، درویشی خفته است که آینده را می داند و می بیند و می خواند.
از این روی خفته بیدار است و در آرامش محض خاطر.

/ 1 نظر / 6 بازدید
جواد مفرد کهلان

نام ملایر را می توان از ریشه مل (شراب) گرفت. نامهای کهن مردم این نواحی یعنی کاسی و لر نیز به همان معنی ماد یعنی مردم سرزمین شراب هستند.