جاذبه‌های گردشگری:ماسوله شهری است کوچک که در ارتفاع 800 متری سطح دریا در دامنه شمالی البرز قرار گرفته است. شهرت ماسوله به خاطر پلکانی بودن آن است. یعنی معماری خاصی که در ساخت خانه‌ها به کار رفته و بام خانه‌ای را حیاط خانه‌ای دیگر کرده.
هوای ماسوله نسبت به شهرهای دیگر گیلان شرجی کمتر و خنکی بیشتر دارد و گاهی پوشیده از مه است. به همین خاطر در ساخت خانه‌ها بیشتر از رنگ زرد استفاده شده که مه شکن است. مشخصه دیگر خانه‌های ماسوله پنجره‌های پر گل آن است.
بزرگ‌ترین منبع درآمد مردم ماسوله توریسم است. آنها با اجاره خانه‌های خود و فروش سوغات و صنایع دستی کسب درآمد می‌کنند. سفره خانه‌های متعددی هم در سطح شهر ایجاد شده تا پذیرای گردشگران باشد
قدمت شهرک تاریخی ماسوله به قرن هشتم هجری قمری می رسد و نوع معماری این شهر بومی ، سنتی است.
اسد محله ،ریحانه بر ، خانه بر، مسجد بر ، کشه سر علیا و کشه سر سفلی از محلات این شهرک تاریخی است و سه امامزاده بنامهای "امامزاده عون بن محمد بن علی"،"امامزاه ابراهیم" و امامزاده هاشم" در این شهر وجود دارد.
جمعیت این شهرک تاریخی بیش از هزار نفر است و به دلیل جاذبه های گردشگری که در این شهر وجود دارد بیشتر مردم آن از طریق فروش صنایع دستی زندگی می گذرانند.
خانه های این شهر به ترتیبی در دل کوه ساخته شده که حیاط هرخانه پشت بام خانه بعدی است،نمای بیرونی برخی خانه ها کاهگلی و مزین به گلدانهایی زیباست و آبشاری که از میان این شهرک می گذرد آنرا به یکی از جاذبه های گردشگری کشور مبدل کرده است.
کوچه های این شهرک که همان سقف خانه هاست ، مملو از گردشگرانی است که طبیعت بکر این شهرک را از دلایل علاقه و توجهشان به ماسوله ذکر کرده اند، پیر مردان هنوز در قهوه خانه های این شهر قلیان می کشند و بوی آتش از هر خانه ای بیرون می آید .
"حلوا کنجدی" ، "جوراب پشمی" ، "عروسکهای دستبافت " ، "چاقو" و "ابزار آلات کشاورزی" از جمله محصولات مهم ماسوله است

دیدنی‌های ماسوله
1) بازار: بازار ماسوله مملو است از انواع و اقسام سوغات. صنایع دستی همه ایران را می‌شود در بازار ماسوله پیدا کرد. از مهره مار گرفته تا سفال‌های نقاشی شده. سوغات خوراکی هم که مهمترین آنها حلوا کنجدی است هم در بازار و هم در کوچه‌های ماسوله در دسترس هستند.

2) موزه مردم شناسی و حیات وحش: موزه مردم شناسی ماسوله کلکسیونی است از ظروف شیشه‌ای، سفالی، آهنی و لباس‌های مردم قدیمی ماسوله که به همت یکی از اهالی جمع آوری شده. موزه حیات وحش نیز که چندی پیش به این مجموعه اضافه شده حیوانات تاکسیدرمی شده منطقه شمال کشور را به نمایش گذاشته است.


جاذبه‌های گردشگری مسیر
جنگل‌های سرسبز شمال: بهترین تفریح دیدن سرسبزی جنگل‌‌های شمال و لذت بردن از طبیعت آن است.

شهر فومن: شهر فومن با کلوچه‌های خوشمزه و مجسمه‌های معروفش دیدنی است. زیبایی ظاهری این شهر آن را از دیگر شهرهای گیلان متمایز می‌کند. سراسر شهر پر است از گل و سبزه و مجسمه‌های رنگین.

قلعه رودخان: دژ باستانی «قلعه رودخان» یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری استان گیلان در منطقه فومن و باقی مانده از دوره اسماعیلیان است.
/ 1 نظر / 7 بازدید
جواد مفرد کهلان

نام مازندران در هیئت میزاندران به لغت قدیم ایرانی به معنی سرزمین "جنگجویان (=طبریان، آماردان)" است.