باغات شیراز

باغ ارم:

باغ ارم از زیباترین باغ های شیرازمی باشد که سرو ناز آن شهرت جهانی دارد . عمارت زیبای این باغ از لحاظ معماری ، نقاشی ، حجاری ، کاشیکاری وگچبری از شاهکارهای صنعت وهنر دوران قاجاریه به شمار می اید.گلهای زینتی وگونه های متنوع گیاه موجود دراین باغ آن را به مرکزی بسیار جذاب ودیدنی برای گردشگران مبدل کرده است .

باغ عفیف آباد :

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن رازاز باغهای زیبای شهر شیراز است. ساختمان این باغ توسط میرزا علی محمد خان قوام الملک احداث گردیده است. عمارت این باغ با گچبری ها ومقرنس کاریهای زیبائی تزئین شده است .از جمله بناهای دیگراین مکان می توان به قهوه خانه سنتی و حمام خزینه دارآن اشاره نمود . امروزه از زیر زمین این ساختمان به عنوان موزه سلاح های نظامی استفاده می شود.

باغ زیبای جهان نما:

باغ زیبای جهان نما از آثار دوران کریمخان زند (وکیل الرعایا) است که در کنار خیابان حافظ واقع شده است.ساختمان کلاه فرنگی این باغ به شکل هشت ضلعی و همانند ساختمان کلاه فرنگی باغ نظر ساخته گردیده است . طرح و اسلوب این باغ نظیر باغ نظر بوده و سروهای کهنی ان را آراسته است .باغ جهان نما از آب رکن اباد مشروب می شده است .

باغ دلگشا:

این باغ زیبا در شمال شرقی شیراز و در نزدیکی آدامگاه سعدی واقع شده است .آبی که از چشمه قنات آرامگاه سعدی جاری است ، این باغ را مشروب می سازد .تمام این باغ با درختان نارنج پوشیده شده است . باغ دلگشا در دوره صفویه از باغهای معروف شیرازبه شمار می آمده است. عمارت ارزندهای از زمان قاجاریه در میان این باغ دیده میشود.

باغ رویا :

باغ بلند رویا یکی از باغهای عمومی با وسعت حدود یک هکتار می باشد که در بزرگراه چمران قرار گرفته و دارای آبنماهای زیبا و چشم اندازی بر شهر قرارگرفته و هنگام شب دارای نور پردازی بسیار زیبا و جذاب می باشد . این باغ قبلا"در اختیار مالک خصوصی بوده که در سال 1380 در اختیار شهرداری قرار گرفت .

باغ جنت:

باغ جنت از باغهای قدیمی و سنتی شیراز استکه مانند باغ ارم دارای راهروهایی است که در دو طرف «ها درختان کاج وسرو ، زیبائی خاصی به ان داده اند .طرح بهسازی باغ جنت در فضائی به مسعت 27 هکتار اجرا شده و هزینه آن بالغ بر 12 میلیارد ریال بوده است .مساحت کل باغ جنت 54 هکتار می باشد .که 27 هکتار آن متعلق به شهرداری است وهم اکنون 11 هکتار آن زیبا سازی شده است .

باغ ملی :

باغ ملی از باغهای قدیمی وسنتی شیراز که در ورودی شهر واقع شده است . باغذ ملی می باشد . این باغ با وسعتی حدود 38000 متر مربع با راهروها ، آبروها ، فضاهای سبز و درختان کهن ، چشم انداز زیبائی را بوجود آورده که با امکاناتی چون نگار خانه ، کانون پرورش فکری کودکان د، سرویس بهداشتی و وسائل تفریحی و بازی کودکان در خدمت شهر وندان عزیز می باشد. بوجود آورده که با امکاناتی چون نگار خانه ، کانون پرورش فکری کودکان ، سرویس بهداشتی و وسائل تفریحی و بازی کودکان در خدمت شهروندان عزیز می باشد .

باغ بعثت :

یکی از باغهای زیبای شیراز که اخیرا" توسط شهرداری بازسازی گردیده ، باغ بعثت می باشد . این باغذ یکصد ساله در کنار باغ عفیف اباد قراردارد و مساحت آن ، 16 هکتار است. کوشکی تاریخی در وسط باغ بنا گردیده و دارای آب نما و یک فرهنگسرا در حاشیه آن می باشد .فضای باغ بسیار دل انگیز است .

باغ خلد برین :

این بوستان که قبلا" بعنوان یکی از باغهای شیراز در مکان فعلی وجود داشت بدلیل عدم توجه صاحبان باغ ، در حال ویران شدن بود و به همین لحاظ شهرداری شیراز ، با خریداری آن و بهساز و باز سازی ، در سال 1371 بهره برداری از آن را آغاز کرد . بوستان خلد برین حدود 40 هزار متر مربع وسعت دارد و ساختمان قدیمی آن جلوه خاص .
/ 0 نظر / 8 بازدید