دریاچه اوان :
بزرگترین و زیبا ترین دریاچه منطقه قزوین دریاچه اوان نام دارد که به فاصله هفتاد و پنج کیلومتری شهر قزوین در جاده قزوین ، معلم کلایه قرارگرفته است . این دریاچه با مساحتی کمتر از شش هکتار دارای آب شیرین است . طول آن در طویل ترین قسمت 325 متر وعرض آن 275 متر وعمق آن از یک تا بیست متر در نوسان است.


آب دریاچه از طریق چشمه های کف دریاچه ونزولات آسمانی تامین می شود وغلیان دایمی آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده است . از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک وآیین است. در تابستان این دریاچه محل ماهی گیری ،آب تنی وقایق سواری و در پاییز مامن پرندگان مهاجر مانند قو ، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی رانی است .
دریاچه زیبای اوان در حلقه چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد و در ارتفاع هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.غیر از گونه های درختی دست کاشت مانند بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو، گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرین بیان و گونه های مختلف دیگر از خانواده گرامینه و لگومینیوزه هم در حوزه آبخیز اوان وجود دارند. از گیاهان داخل دریاچه هم می توان به نی بن در آب و گیاهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبی اشاره کرد.

از گونه های جانوری اطراف اوان می توان به کل و بز - که به علت شکار بی رویه و تخریب زیستگاه آنان کاهش چشمگیری یافته اند - پلنگ، خرس قهوه ای، روباه، شغال، گرگ، گراز، شنگ، سیاه گوش (گربه وحشی)، انواع عقاب ها، دال، دلیچه، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغی و انواع گنجشک سانان، قورباغه، لاک پشت و خرچنگ اشاره کرد. انواع ماهی از جمله قزل آلای رنگین، کپور و اردک ماهی نیز در آب اوان زندگی می کنند.

اعتقادی وجود دارد مبنی بر اینکه این دریاچه بازمانده دریاچه بزرگ « کاسپین » است. دلیلی که برای این مدعا می آورند تغییریافتگی نام کاسپین به قزوین است. تلفظ درست نام دریاچه ovan است. به معنی محل گرد آمدن آب.

/ 2 نظر / 7 بازدید
جواد مفرد کهلان

اوان باید از ریشه آو (آب) باشد. در مجموع به معنی محل جمع شدن آبها= دریاچه.

جواد مفرد کهلان

نام کاسپین (خاس-پیه-ان) به پارسی قدیم به معنی خورندگان گراز (خاس) است. نام ورکانه (گرگان حالیه)باید از این نام گرفته شده باشد چه ورازکانه (وراژگانه= سرزمین گراز) علی الاصول میتوانست در تلفظ تبدیل ورکانه و هیرکانی و گرگان گردد.