یکی از هزاران مواهب مازندران؛
چشمه آب معدنی سورت‌؛ مکانی که فقط بخشندگی خدا را دارد
خبرگزاری فارس: چشمه آب معدنی سورت با آب‌های شور و ترش و طاقچه‌های رسوبی شکل منطقه‌ای است که فقط بخشندگی خدا را دارد.به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، این چشمه در ارتفاع ‌هزار و 840 متری واقع شده‌ است و در ایران بی‌نظیر است و تا جایی که می‌دانیم در کشور ترکیه چشمه‌ای به نام پاموکاله که تا حدی شبیه باداب سورت وجود دارد و اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.
چشمه آب معدنی سورت که در سال گذشته به عنوان دومین اثر ملی طبیعی مازندران ثبت شده است، در زبان محلی مازندرانی‌های همجوار به این چشمه به «واو و شورصحرا» نیز معروف است، مجموعه زیبا و دیدنی از شگفت‌انگیزترین شاهکارهای طبیعت است که به دلیل عدم برخورداری از امکانات کمتر دیده می‌شود.
هر چند که این چشمه در سال گذشته به عنوان اثر ملی طبیعی ثبت شده است اما همچنان بکر و دست نخورده است و آب این چشمه که سال‌های دور و دراز درمان امراض پوستی مردم را بر عهده داشت و التیام بخش زخم‌های کهنه آنها، پناهگاه مردمان روستاهای اطراف این چشمه بعد از کار و تلاش در مزراع گندم و جوی که سخت و سنگی بوده است و مکانی برای گذران اوقات فراغت دانش‌آموزان روستاهای اطراف که سعی می‌کنند روزهای گرم تابستان خود را با گرفتن یک حوله و تکه نان و سوار بر وانتی که تا نیمی از مسیر را با نغمه‌های محلی طی کند و بعد از آن با پای پیاده و کفش‌های کتانی که بندهای آن نیمه بسته شده است.
چشمه آب معدنی سورت که در حدود صد کیلومتری شهرستان ساری قرار دارد جزو منطقه چهاردانگه ساری و در منطقه پشتکو قرار دارد مشتمل بر دو چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه است که بیشتر سورت به آب چشمه شور معروف است که دارای آبی بسیار شور، دارای استخر آبی بزرگ و کوچک است که عمدتاً در تابستان برای آب تنی استفاده می‌شود.
شاید کمتر جای برای آب تنی باشد که در کنار جوانان، پیره زنان و پیره مردان سعی می‌کنند به هر طریق شده خود را به این چشمه برسانند و پیره زنان و پیره مردان روستاهای اطراف که عمری را با پای پیاده و یا سوار بر اسب و الاغ به این چشمه فقط به عنوان یک دکتر نگاه می‌کنند، دیده می‌شوند و در برابر پرسش‌های مکرر جوانان می‌گویند از گذشته تا کنون به این باداب آمده‌ایم و عادت داریم که هر سال بیاییم و اگر نیایم چه می‌شود و چه ...
البته داشتن صفت درمانگر برای این چشمه شاید هنوز از سوی مراجع پزشکی تایید نشده است اما دیده‌ها، شنیده‌های و تجربیات استفاده‌کنندگان این گونه نشان می‌دهد که آب و گل و لای اطراف این چشمه افاقه کننده بسیاری از بیماری‌های پوستی بوده که حتی دکترای پایتخت‌نشین هم نتوانستند آن را درمان کنند.
درمان دردهای کمر و پا و روماتیسم و امراض پوستی از مزایای است که از زبان افراد عامی برای این چشمه بدون توجه به بحث زیبایی شناختی و بکر بودن عنوان می‌شود.
‌چشمه دیگری که در مجاورت این چشمه قرار دارد، آب به رنگ متمایل به نارنجی، گازدار و کمی ترش مزه است که به صورت دائمی از یک معبر بسیار باریک به بیرون ریخته می‌شود.
البته فقط جوانان و پیرزنان و پیر‌مردان روستاهای اطراف به این مکان نمی‌آیند، گاهی وقت‌ها زوج‌های جوان امروزی نیز برای گرفتن عکس یادگاری نخستین روز ازدواج‌شان نیز در اطراف این چشمه اطراق می‌کنند.
‌آب‌های رسوبی این دو چشمه در مسیر جریان خود از بالای کوه به پایین طی هزاران سال ده‌ها حوضچه کوچک بسیار زیبا در رنگ‌های نارنجی و زرد و قرمز و در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده است.
‌خیال‌انگیزترین صحنه‌های منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه‌ها و انعکاس نور آنها، همراه با سایه روشن طبیعت اطراف جلوه‌های تحسین‌برانگیز از موهبت خداوندی را به جلوه گری ‌می‌گذارد که این چشم‌اندازها هیچ گاه از روح و ذهن فراموش نمی‌شود و بارها و بارها طبیعت دوستان را به تماشای خود فرا می‌خواند.
چشمه آب معدنی باداب سورت از دید اهالی روستاهای اطراف فقط این نیست، آن‌ها انتظاراتی دارند و دل‌خوش به ثبت ملی طبیعی این اثر هستند که شاید فرجی شود و زمینه حضور گردشگران و مسافران به این منطقه فراهم شود تا در کنار آن زمینه اشتغال جوانان روستاهای اطراف از این طریق البته به شرط آن که منطقه‌ای که به نام سورت معروف است، همچنان بی‌تغییر بماند و اکوسیستم این منطقه همانند مکان‌های که در کشور به عنوان آب معدنی وجود دارد با بستن دوش‌ها و استخرهای محدود نشود و بستر حوزه آبریز دچار دگرگونی نشود و واگذاری برای بهره‌برداری به گونه نباشد که به همه چیز به عنوان سازه نگاه کند و بداند که مردمانی که سال‌های سال و زمانی که هنوز ثبت ملی نشده بود این مکان را می‌شناختند و بر اهمیت آن واقف بودند تا جای که با کمک همراهی جوانان روستاهای اطراف سایت به نام سورت راه‌اندازی شد تا از این طریق این طبیعت زیبا به مردم جهان معرفی شود.
در روزهای اخیر با حضور عکاسان و خبرنگاران رسانه‌های مختلف برای تهیه عکس و گزارش و ارسال آن به رسانه‌ها حضور مسافران به این منطقه زیاد شده است و مسافران نیز باید بدانند که سورت نیازمند مراقبت است، باید مواظب باشد زمانی که به این طبیعت می‌رسند اینجا جایی نیست که بتوانند زباله‌ها را رها کنند و بروند و یا طاقچه‌های آبی که با رسوب آب شور به دست طبیعت ساخته شده است را بر هم بزنند چرا که خراش بر طبیعت را هیچ کس نمی‌پسندد.
__________________
/ 1 نظر / 6 بازدید
محمد اسدی

با سپاس از نگاه مسئولانه شما به طبیعت. در چه شرایط فصلی میتوان از این چشمه ها بازدید نمود (با توجه به ارتفاع و شرایط جوی منطقه )وآدرس دقیق آن را چیست؟